AREÁL KLÁŠTERA & CENTRUM STAVITELSKÉHO DĚDICTVÍ | PLASY

Máme tu pro vás další tip na víkend. Už je tomu nějaký ten pátek kdy jsme zavítali k Plzni, abychom omrkli Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Máte-li i vy rádi stavitelství, či jste zvídavé duše a toužíte po vědění, pak by vás tento projekt (Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví) pod taktovkou Národního technického muzea mohl zajímat. Samotné muzeum se nachází v nádherném areál bývalého cisterciáckého kláštera. A co tu najdete?

“Studijní depozitář s referenční sbírkou stavebních prvků a navazující expozicí, „stavebně řemeslná huť“ praktikující tradiční (leckdy již pozapomenutá) stavební řemesla, zážitkové dílny zaměřené na historické stavitelství a řada dalších aktivit mají zajistit, aby se nová instituce stala živým místem poučení, inspirace i potěšení z krásy starého řemeslného fortelu. Centrum stavitelského dědictví Plasy vede k úctě ke stavebnímu dědictví, zprostředkovává hlubší porozumění stavební historii, předává tradiční dovednosti, přináší inspiraci a potěšení.” – muzeum-plasy.cz

„Kdo zná, neničí“ hlásá motto nad vstupem do nové Expozice stavitelství. Konkrétně celá Expozice stojí na této myšlence: “Stavíme dům. Přemýšlíme o jeho umístění, velikosti, tvarech. Vybíráme materiály, hloubíme základy. Ženeme zdi do výšky, tesáme schody, osazujeme stropy a hoblujeme podlahy. Vsazujeme okna, dveře a výplně. Do hrubé stavby zavádíme vnitřní technické systémy – vodovod a kanalizaci, elektřinu a vytápění. Pracujeme s povrchy a oobklady. Pro krásu i pro účelnost. Zakončujeme střechou, krovem a krytinami. Stavíme dům a vytváříme domov. Spojujeme myšlenky, um a talent. Vize budoucnosti v propojení s tradicí dávných řemesel. A když pochopím, co všechno je třeba, aby vyrostl dům, snad v nás zůstane také úcta a respekt. Protože ten, kdo zná, neničí.

Užitečné odkazy:

www.ntm.cz/csd
muzeum-plasy.cz

Follow:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.