Chorvatsko tak trochu jinak

Marina Dalmacija Sukosan

Chorvatsko způsobem, který nikdy nezevšední. Tak bych nazvala náš výlet za dobrodružstvím, kterým byla menší okružní plavba Chorvatskem. Já svou první říjnovou plavbu zahájila vychutnáním si kávy na přídi s parádní vyhlídkou na okolní lodě.

“Říjen v Chorvatsku”

Marina Dalmacija Sukosan

Během popíjení kávy jsem si říkala jaké to asi bude plavit se na začátku října po Středozemním moři. Zda budeme jediní maniaci, kteří se toho nemohou nabažit, nebo nás bude více takových. Zda bude zima, či zda to bude na plavky. A jestli vůbec budou všechny maríny na kornatském souostroví stále otevřené. Čistě pro zajímavost, Národní Park Kornati byl založen v roce 1980 a skýtá až 89 ostrovů! Co víc, když mezi nimi proplouváte, připadáte si jako byste pluli měsíční krajinou. Což ostatně můžete posoudit sami, pokud si projdete celý tento článek 🙂

Marina Dalmacija Sukosan

Sukošan a západ slunce v Marina Dalmacija vás donutí zastavit se a rozjímat, či úplně vypnout a jen si užívat tento pohled pro bohy. I když se na to už musíte navléknout do něčeho teplejšího než je tričko s krátkým rukávem.

cuteponozky

Znáte takové ty instagramové slogany “But coffee first”?! Tak pro nás to není pouho pouhý slogan, ale ranní povinný rituál. A je jedno kde jsme, my si domov vezeme všude s sebou, viz naše crazy ponožky 😀 Teplo od nohou musí být, a když se člověk vydá do Chorvatska na začátku října, pak musí počítat nejen s chladnými večery, ale také s chladnými rány. A proto by tlusté ponožky měly být povinnou výbavou každého “civilizací políbeného, a tedy i rozmazleného” námořníka 🙂

Marina Dalmacija SukosanMarina Dalmacija Sukosan

“A smooth sea never made a skilled sailor”

Doplnění vody? Hotovo. Natankování paliva? Hotovo. Kontrola technického stavu? Hotovo. Proškolení jak ovládat a užívat loď? Hotovo. Skvěle, můžeme tedy zvednout kotvy, dát pá pá Maríně Dalmacija a vyrazit vstříc novým zážitkům.

chorvatsko na lodi

Nejprve jsme vypluli ze Sukošanu přes Bibinje směrem k nedalekému Zadaru, kde jsme si nemohli nevšimnout na jednom z cípů nádherné promenády se schody vedoucími až pod mořskou hladinu.

Zadar Chorvatsko

Ale už dost bylo civilizace, je čas vyrazit směrem Kornati 🙂

chorvatsko na lodi

Jako první zastávku jsme si zvolili malou marínu s vyhlášenou Seafood restaurací Fešta.

festa_chorvatskochorvatsko na lodiRozhodnete-li se pro tuto malou privátní marínu, rozhodně nebudete litovat. Jen co vám obsluha z restaurace, které zřejmě tato marína patří, pomůže s mooringy a vy máte bezpečně zajištěnou loď, předá vám menu restaurace s velmi pestrou nabídkou čerstvých ryb a mnoho dalšího. Mimochodem nemohla jsem si odpustit přidat jednu takovou menší kuriozitku, a to tamní venkovní posilovnu na břehu maríny 😀

chorvatsko na lodi

“Seafood restaurant Fešta”

Seafood Restaurace Festa Croatia

Zdroj: zut.hr

Seafood Restaurace Festa Croatia

Zdroj: zut.hr

Seafood Restaurace Festa Croatia

Zdroj: zut.hr

Seafood Restaurace Festa Croatia

Zdroj: zut.hr

Po skvělé večeři v restauraci Fešta a úžasně naservírované čerstvé rybě, ke které jsme si dopřáli také láhev dobrého červeného vína, nás čekalo příjemné probuzení do dalšího krásného rána, které nám nabízel záliv ostrova Žut.

chorvatsko na lodi

A jak jinak nastartovat nový den než s šálkem dobré kávy, prostě zažitá rutina.

chorvatsko na lodi

Zatímco jsme usrkávali kávu, už jsme samozřejmě plánovali kam se téhož dne vydáme. Na pořad dne tak přišla plavba mezi Kornati.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Sluníčko sice stále ještě pálilo, ale mně bylo dobře v mém lehkém svetříku a teplákových kraťasech. Popravdě užívala jsem si válení bez zatahování břicha, bylo to osvobozující a plavky mi ani na vteřinu nechyběly 😀 Navíc přeci jen foukal místy dost studený vítr. Co na to říct, říjen se občas dokázal dobře připomenout.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Jen co jsme propluli touto poměrně mělkou úžinou, krajina začínala postupně připomínat měsíční krajinu.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Kornati se rozhodně nedají obeplout za pouhý jeden den, my toho však už viděli dost. Navíc už přišel čas poohlédnout se po bezpečném kotvišti, kde bychom přenocovali. A tak jsme zamířili směrem k Murteru, kde se nachází známá Marina Hramina.

chorvatsko na lodi

A jelikož jsme tak trochu závislí na kofeinu, mezitím co jsme mířili zpět k pevnině jsme si uspořádali takovou menší kofeinovou párty o dvou šálcích kávy a sušenkách. I když dostat kávu na toto místo bez rozlití byl nadlidský úkol, vezmem-li v potaz okolní podmínky (zesilující vítr a zvyšující se vlny).

chorvatsko na lodi

Cestou do Marina Hramina jsme potkali menší regatty, které nám v jeden okamžik křížovaly trasu naší plavby a my se museli mezi závodícími loděmi prokličkovat aniž bychom je zbrzdili. Byla to úchvatná podívaná a slunce v zádech opírající se do plachet okolních lodí tomu přidalo na krása.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodi

“Parkování” v Hramině byl celkem zážitek, ne vždy to jde hladce že 🙂 Nejen že jsme si nerozuměli s místním pracovníkem jak máme loď natočit k místu, které nám vybral, ale také kde a jak loď přivázat. No byla to taková menší show, ale dvě blondýny na palubě?! To je vždy dobrá omluvenka nemyslíte? 😀

chorvatsko na lodi

Z Murteru jsme se vydali směrem Šibenik. Byla to úchvatná plavba, z které přecházel zrak, tedy alespoň mně. Proplouvali jsme skalnatým údolím, kde jsme zaznamenali několik vojenských jeskyní, do kterých má samozřejmě veřejnost vstup zakázaný.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Dopluli jsme až do Ljekarna Šibenik – Skradin. Odtud už člověk mohl pokračovat buď jen pěškobusem, půjčit si kolo nebo nasednout na autobus. Proč? Důvodem nebyla mělčina nebo slepá cesta, pravým důvodem byla chráněná krajina Národního parku Krka, který se nacházel nedaleko od nás.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Byla bych lhář, kdybych tu tvrdila, že jsme za pouhý den zvládli obeplout část Kornat, vrátit se k pevnině a plout skalnatým údolím míjející město Šibenik až k Národnímu parku Krka. Tam si střihnout procházku, znovu se nalodit a doplout až k městu Vodice. Ne opravdu nenosíme na tričku písmeno S a naší slabou stránkou není kryptonit 😀 Národní Park Krka byl samozřejmě na mém wish listu a my se tam vydali na obhlídku. Návštěvu jsme však podnikli v jiný den. Přesto jsem si neodpustila do tohoto článku zařadit alespoň letmý náhled do srdce Krka 🙂

Narodni Park Krko Croatia

My jsme namísto toho zůstali v blízkosti zdejší maríny, spustili kotvu a připravili si lehký oběd. Buď to byla linoucí se vůně z kuchyně, která přilákala nejprve jednu labuť a o pár minut později už naši loď obklopovalo celé hejno dalších bílých kámošů, nebo to zapříčinila moje houska, která se čistě náhodou rozdrobila na menší kousíčky a spadla do vody? Neee. Samozřejmě, že jsem to byla já kdo je nalákal a my tak přišli kompletně o všechny zásoby pečiva, protože jsme dobré duše a milujeme zvířátka. Bylo jedno, že jsme už sami neměli nic k večeři, hlavně že labuťáci byli spokojení a měli plná bříška že 😀

chorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Ten den jsme tak trochu podcenili náš “časový harmonogram”. A zatím co jsme krmili labutě jsme si uvědomili, že bychom už měli vyrazit směrem k městu Vodice, abychom stihli před západem slunce nalézt vhodné místo k přespání.

chorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Fotka níže zachycuje okamžik, kdy jsme už definitivně pochopili, že je opravdu pozdě. A tak nám nezbylo nic jiného než sešlápnout plyn, abychom ve Vodici byli včas. A tahle divoká jízda stála opravdu za to! 🙂 Ten den jsme skončili u malého otevřeného mola s pár dalšími plachetnicemi, a jelikož bylo poměrně větrno, pěkně to s námi toho večera házelo.

chorvatsko na lodi

Na druhý den jsme zamířili na místo zvané Kakan. Ano, je to celkem zvláštní jméno, ale možná je příhodné tomuto místu. Při pohledu na hladinu by si z toho člověk mohl trochu káknout do gatí jaká je to nádhera ;-D Hotový Karibik!

chorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodichorvatsko na lodi

Bohužel náš pobyt byl časově omezený a musím říct, že čtyři dny strávené tímto způsobem utečou jako voda. A proto nám nezbylo nic jiného než kopnout do vrtule a pomalu se přiloudat zpět do Marina Dalmacija v Sukošanu, tam zaparkovat naši loď, přespat a ráno se vydat na letiště do Splitu. Čímž jsme také zakončili naše malé dobrodružství 🙂

split chorvatsko letiste

 

 

Follow:

Leave a Reply