Naučná stezka kolem horního toku Berounky

“Berounka si stále teče dlouhé kilometry v opuštěné krajině původním přírodním korytem, které doposud nikdo výrazně nespoutal a nezměnil. Úsek mezi Plzní a Křivoklátem patří určitě k tomu nejhezčímu, co česká krajina nabízí.”  – cestovani.idnes.cz

Celková délka vyznačené turistické trasy je cca 20 km. Záchytné body:

START –  ulice Březová | Plzeň, Plzeňský kraj. Toto místo jsme si nezvolili náhodou, dobře se zde parkuje a jen co opustíte pohodlí vyhřátých sedaček vašeho vozu, jste ihned na turistické trase.

Po cyklotrase 2151 cca po 270 m musíte odbočte doprava (zkratka, která vás dostane na žluté značení, které budete následovat až k rozcestníku Kostel sv. Jiří).

Poté se vydáte k dalšímu rozcestníku zvaném Plzeň – Doubravka, u trati. Od tohoto rozcestníku už začíná naučná stezka Údolím Berounky, která je vyznačena červenou turistickou značkou.

Minete rozhlednu Chlum a pořád budete pokračovat po červeném značení až se dostanete k další naučné stezce zvané Zabělá.

Projdete pod železniční tratí, kde navážete na zelené značení. To vás provede z našeho pohledu nejhezčí částí celé vyznačené trasy, neboť jdete podél břehu řeky Bernounky. Tato část stezky se různě klikatí mezi stromy a skalami a výhled na řeku Berounku je příjemnou doprovodnou kulisou. Člověk si zde skutečně pročistí hlavu, protáhne si tělo a nadýchá se čerstvého vzduchu. Není nad takový víkend! Dostanete do těla pořádnou dávku energie na další pracovní týden 🙂

Cestou potkáte dvě vyhlídková místa, z toho jedno má vlastní pojemnování vyhlídka Kozí bouda. Cesta kolem řeky Berounky končí v okamžiku, kdy po své levé straně spatříte jez Dolanský mlýn a dorazíte k silničnímu mostu, u něj se dáte doleva a na jeho konci zahnete opět doleva a budete chvíli stoupat po silnici (hlídejte si žluté značení, které vás bude navigovat správným směrem až k dalšímu rozcestníku Věžka, kdy po pravé straně uvidéte i kostel sv. Maří Magdalény). Rozcestník Věžka stojí na hranici další naučné stezky nazvané Po stopách F. Malocha. Pokračujete dál po žluté směrem k rozcestníku Druztová. Od něj se (stále po žluté) zase pomalu přiblížíte k řece Berounce a půjdete touto naučnou stezkou dokud nenarazíte na vyhlídku a zároveň přírodní památku Malochova skalka. Tento bod byl pro nás zlomový, neboť už jsme začali pociťovat únovu a křeče v nohou. Určitě se tedy nebudete divit, že jsme začínali počítat zbývající kilometry do cíle a se zděšením jsme zjistili, že nám zbývaly ještě cca 4 km. Ale zvládli jsme to, museli jsme 🙂

CÍL –  ulice Březová | Plzeň, Plzeňský kraj. Žluté značení nás dovedlo zpět k našemu zaparkovanému vozu a jen co se za mnou zabouchly dveře, už si nic nepamatuji. Mrazivý vítr mi vyvoukal hlavu do té míry, že jsem po dosednutí na sedačku okamžitě usnula. Po příjezdu domů jsem litovala řidiče, který musel po takovém výkonu zůstat bdělí až do samotného příjezdu domů.

 

Follow:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.