PLAVBA JADRANEM | CROATIA

Aneb WELCOME ABOARD. Není nad to si pořádně vyčistit hlavu, pustit do plic čertvý mořský vzduch, nechat se laskat sluníčkem a vydat se na vlnách dobré nálady objevovat Chorvatsko z tak trochu jiné perspektivy.

Marina Dalmacija, zkráceně D-marin

Marina Dalmacija, zkráceně D-Marin. Je situována v městečku Sukošan, které se nachází pouhých 7 km jižně od Zadaru. D-Marin se díky své rozloze (124 hektarů) stala největší chorvatskou marinou. A co víc, tato marina je zároveň držitelkou “Modré vlajky”, která se uděluje za mimořádně vysoké výsledky v ochraně životního prostředí. Tento statut mariny zaregistrujete téměř okamžitě po vstupu do areálu, který je neustále udržován v naprosté čistotě. Po celý den jsou uklízeny veřejné toalety a sprchy, v místech kde kotví lodě je vybudovaná cirkulace vody a tak je mořská hladina průzračně čistá, bez palivových splodin z lodí a jiných nečistot, se kterými se lze setkat prakticky v každé jiné marině. Součástí D-Marin je výborná restaurace, před kterou se rozprostíra oblázková pláž s lehátky, sezením a muzikou. V areálu naleznete také několik tématických obchodů (od údržby, doplňků až po oblečení na loď). Marina je ideálním výchozím přístavem mnoha jachtařů a její výhodou je snadná dostupnost po moři i po pevnině. Pro návštěvníky je Marina přitažlivá také pro blízkost národních parků – Kornati (14 n.m.) a letiště v Zadaru, které je vzdáleno cca 9 km.

 Základní informace

// Příjezd //
Příjezd plavidly je mezi vlnolamem na západě a umělým ostrovem na východě, jež jsou oba označeny světly. Marina je dobře chráněna před větry, ačkoliv jihovýchodní vítr dokáže zvednout hladinu moře v marině.

// Otevřena //
Během celého roku.

// Kapacita //
Marina Dalmacija má 1200 mořských kotvišť a 500 suchých kotvišť. Všechna kotviště jsou vybavena elektřinou a vodou.

// Vybavení //
Recepce, směnárna, restaurace a café bar, obchod s potravinami, obchod s nautickým vybavením, 30 a 65 tunový portálový jeřáb, čerpací stanice se nachází v marině, přípojka vody, přípojka 200 V, prádelna, servis jachet, parkoviště, WC, ubytovací lůžka.

// Hloubka //
3-8 m

// Adresa //
44°03.60′ N – 15°18.00′ E
Marina Dalmacija, Elizabete Kotromanic 11/1, Bibinje-Sukošan, 23000 Zadar
tel.: +385 023 200 300
fax.: +385 023 200 333
e-mail: dalmacija@d-marin.com

// VHF Channel //
17

// Mapa //
Zobrazit na mapě

// Web //
www.marinadalmacija.hr

// Cena za kotvení vlastní lodi //
40-97 EUR/den (záleží na délce lodě: do 25 m). Cena pro větší lodě – po dohodě.

Ale už dost o maríně, je čas zvednout kotvu a vyplout vstříc novým zážitkům a poznatkům 🙂 .

První zastávka Marina Jezera a také první (ale naštěstí i poslední) potyčka s místním pracovníkem, který se nás snažil nacpat mezi dvě lodě… do místa, jehož šířka absolutně nepočítala s tím, že by naše loď měla nějaké fendry. Přes všemožné nadávky, které z nás na adresu pracovníka v tu chvíli padaly, jsme se pod značným stresem dobrali konce a loď bezpečně “zaparkovali”. Adrenalin nám však doslova tryskal z uší po takovém zážitku 😀 Všem, kteří se rozhodnou pro nocleh v této maríně, respektive v tomto malém městečku, doporučujeme naplnit svůj břich na lodi a na pevninu si tak akorát zajít na kávu či nějaký vychlazený nápoj. Avšak zázemí maríny naopak předčilo naše očekávání. Koupelny a toalety prošly rozsáhlou a dle našeho názoru povedenou rekonstrukcí. 

Přírodní park Telaščica

“Hluboký záliv Telašćica je jedním z nejoblíbenějších kotvišť jachtařů na Jadranu, neboť jim poskytuje bezpečné útočiště i za nejsilnějších bouří. Skalnaté břehy zálivu jsou z vnitřní strany nízké, ale z vnější strany se tyčí impozantní útesy, které místy dosahují výšky až 180 m. Mezi zálivem a strmými skalními útesy se nachází výjimečný klenot – malé a velmi slané jezero Mir. Záliv Telašćica je přístupný i po pevnině, část cesty vede po silnici a dále se dostanete po pěších stezkách procházejících malebnou středomořskou krajinou.” – zdroj: croatia.hr

dugi otok inukshuksdugi otok inukshuks

Salidugi otok inukshuksdugi otok inukshuks

Plavba kolem přírodního parku Telaščica a jeho ohromné masivní skalnaté stěny… žádný signál a pomalu docházející palivo 😀 vzhledem k velikosti parku (park zaujímá rozlohu 70 km2) a této nekončící stěny jsme byli nuceni otočit loď a vymyslet tak náhradní plán plavby. Ano zalekli jsme se a raději se vrátili do známých vod “kornatských” 🙂

Městečko Primošten

Z Kornat jsme následně zamířili do Primoštenu, kde jsme se na celé odpoledne zabydleli na jedné z bójek. Což byla chyba, protože v pozdějších odpoledních hodinách jsme byli nuceni vlivem zvedajících se vln a větru přespat v nedaleké maríně zvané Kremik (mimochodem námi velmi oblíbená marína díky jejímu snadnému parkování a velice ochotnému personálu). A tak jsme si tuto nucenou přestávku spojili s příjemným. Když už sluneční paprsky nebyly tak silné, vydali jsme se prozkoumat městečko Primošten a jeho okolí. Prolezli jsme vše doslova křížem krážem.

Marina Kremik

Marina ACI Trogir

“Ve 3. stol. př.n.l. založili zde Řekové osadu Tragurion (= osada pod Kozím vrchem), ve 2. stol. před Kr. ji dobyli Římané. Větší rozkvět osady brzdilo sousedství Salon (dnešní Solin u Splitu), hlavního město římské provincie Dalmácie. Po jeho zničení Avary a Slovany v 6. stol. se část utečenců uchýlila do opevněného Trogiru. Nový rozmach za chorvatských a uhersko-chorvatských králů, kteří přiznali obci autonomii. Přes mnohaletý odpor Trogiru se Benátčanům v r.1420 přece jen podařilo město dobýt a usadit se zde na necelých 400 let. Benátské panství vystřídali nakrátko Francouzi, potom na sto let Rakušané. Od r. 1918 je Trogir v chorvatských rukou.” – zdroj: chorvatsko.cz

Trogir byl tak pro svou unikátnost zařazeny na seznam světového dědicvtví UNESCO.

Uvala Krknjaši

Hledáte-li pěknou zátoku na koupání, pak doporučujeme tuto. Na Uvala Krknjaši jsme narazili úplnou náhodou, když jsme se pomalu vraceli z Trogiru na Kornati. Zátoka je velmi populární a my víme proč. Průzračně čistá tyrkysová hladina, člověk se při plavání hned cítí lépe, když vidí pod sebe že 😀 . Navíc ti, kteří se bojí spouštět kotvu jen tak někde, určitě toto místo ocení. Vlivem poměrně malé hloubky a dobré viditelnosti se člověk nemusí bát, že se utrhne z kotvy (vlivem špatně odhadnuté délky uvolněného řetězu) nebo že se mu kotva ve velké hloubce zasekne a nepůjde vytáhnout (toho se vždy my obáváme nejvíce).

A zpět “doma” v D-marin. 🙂

Veřejné sprchy a toalety

Follow:

Leave a Reply