PROSTOR | INTERIER DESIGN

V předešlém článku týkajícího se navrhování interiéru, jsme se zmínili o důležitém aspektu zvaném FUNKCE. Nyní byste tedy už měli mít jasno v tom, jakému účelu budou jednotlivé místnosti vašeho domu/ bytu sloužit. Respektive, když už víte co od svého domova očekávat, přichází na řadu PROSTOR a jeho zaplnění.

archilovers.com

Foto zdroj: archilovers.com

Úspěch navrženého interiéru nespočívá pouze ve vhodně zvolených doplňcích.

Při koncipování prostoru je důležité projít všechny místnosti vašeho obydlí a ujasnit si jejich vzájemné propojení. Důležité je nezapomínat na kontinuitu prostoru. V tomto případě by vám mohla pomoci úvaha o tom, jak se lidé po domě pohybují (budou pohybovat) a co na své pochůzce domem vidí (uvidí). Co dál? Odhalte klíčové úhly prostoru, respektive odkud kam se ve vašem domě otevírají výhledy. Zvládnete-li tento úhel pohledu, pak si už jistě snadno dovedete vizuelně představit jaké rozmístění nábytku, uměleckých předmětů a doplňků přinese kýžený efekt.

planete-deco.fr

Foto zdroj: planete-deco.fr

Zároveň zvažte, kde by bylo možné (ze stavařského hlediska) vybourat příčku a přeorganizovat stávající rozvržení, chcete-li dispozice. Příklad? Možná by malá ložnice posloužila spíše jako koupelna, nebo možná by jídelna byla lépe využita jako obývací pokoj apod. Zároveň je důležité si položit otázku týkající se financí, které jste na realizaci ochotni vyčlenit.

Dále s čím se každý návrh interiéru potýká jsou problémová místa (temné kouty, nevzhledné proporce atd.), která se nachází v každém domě/bytě. Problém může být také v symetrii místnosti. Znovu udáme příklad: Představte si místnost, ve které je nesymetricky umístěn krb, což ve výsledku nepříznivě narušuje celkový vjem místnosti. Jak v takovém případě postupovat? To je prosté, vyvarujte se přílišnému zvýraznění krbu. Namísto toho zkuste tento rušivý element přebít například výběrem pěkného kusu nábytku, či nějakého výrazného interiérového doplňku. Snažte se v uspořádání prostoru ale stále udržet vyváženost, třeba rozvěšením obrazů či rozestavěním nábytku. Je důležité, aby se člověk v místnosti cítil útulně a prostor na něj působil klidným dojmem.

ulivisalotti.it

Foto zdroj: ulivisalotti.it

“Mějte úctu k minulosti, ale žijte přítomností.”

Při navrhování však respektujte architekturu domu! Nemusíte se snažit věrně napodobit dobový styl, ale některá zásadní rozhodnutí byste měli přizpůsobit tomu, jak je dům rostlý. Zařízení interiéru by mělo co nejlépe ladit s domem, který jste si vybrarli. Významné je také umístění domu. V městské zástavbě obklopené betonem a cihlami se cítíte zcela jinak než ve venkovském stavení uprostřed přírody. Nejde přitom jen o světlo (i když světlo hraje zásadní roli) jde také o barvy a textury, které se do vašeho obydlí promítají. Na poloze domu také závisí váš vztah k výhledům z oken.

stylizimo.com

Foto zdroj: stylizimo.com

Pro zhodnocení prostoru by vám mohly posloužit tyto otázky:

1 // Jak se v průbehu dneproměňuje sluneční světlo v domě?

2 // Nabízí dům výrazné výhled, které chcete zdůraznit?

3 // Jaký je architektonický styldomu (interiéru i exteriéru)?

4 // Jaké jsou hlavní přednosti vašeho domu?

5 // Jaké jsou jeho slabiny?

6 // Lze tyto slabiny odstranit novým uspořádáním prostoru?

7 // Které stavební problémy je třeba vyřešit?

8 // Jaká je prostorová kontinuita jednotlivých částí domu?

9 // Jak můžete co nejvíc vytěžit z průhledů mezi místnostmi?

10 // Jakým dojmem dům působí, když stojíte venku a díváte se na něj?

11 // Jak můžete co nejlépe propojit interiér s exteriérem?

12 // Proč jste si na počátku zamilovali právě tento dům?

daylight idea of interior   daylight idea of interior

Přirození osvětlení

Rozvržení prostoru je jistě důležité, ale přísun denního světla? To je veledůležitý prvek každého domu/bytu! A pokud vaše nemovitost oplývá (ne nutně) velkými prostory zalitými denním světlem, pak je to skoro totéž jako výhra v loterii. Proto se snažtě maximálně využít tohoto benefitu a vyvarujte se těžkopádných závěsů, či nevzhledných a těžko ovladatelných rolet. Myslete na jednoduchost, neboť v té tkví síla a krása. Samozřejmě nezoufejte, pokud jsou vaše místnosti orientované na sever, čímž zákonitě mohou působit temně a nevlídně za jakéhokoli počasí, či ročního období. Snažte se je podle této skutečnosti zařídit a nezapomeňte zvolit patřičný odstín malby. Zářivě bílá je v tomto případě zaručeně špatná volba. Volte teplejší barvy, které nebudou působit smutně a omšele.

daylight idea of interior daylight idea of interior

Follow:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.