TOULKY TOSKÁNSKEM

Neplánovaný výlet za letmým poznáním Toskánska, tak bych nazvala naší pouť po skvostech italské historie. Pouť jsme započali malebným městečkem Mantova. Dále jsme pokračovali přes typickou toskánskou krajinu až k vrcholku kopce, kde se tyčilo úchvatné opevněné město Volterra. A nakonec to nejlepší, zavítali jsme do proslulého historického města Pisa. Zaujal vás nastíněný obsah tohoto článku? Pak scrollujte scrollujte, naleznete zde spoustu fotografií (některé autentické, některé vypůjčené) dokumentujících naší cestu za poznáním.

MATOVA_VOLTERRA_PISA

MANTOVA

Italské historické město Mantova v Lombardii. Město založené pravděpodobně Etrusky v 5. nebo 6. století před Kristem. Město obklopené jezery v jehož srdci naleznete spoustu zajímavých paláců, včetně zdobných náměstí a zahrad s majestátnými kostely. Není divu, že je Mantova řazena mezi nejkrásnější a nejromantičtější severoitalská města vůbec. Zachovalá architektura tohoto města vás vtáhne do dob středověku a renesance, kdy město prožívalo největší rozkvět.

mantova_italy

Zdroj: icostanti-verona.it

Nejvýznamnější památkou Mantovy je Palazzo Ducale neboli Vévodský palác, jehož výsavba byla započata ve 14. století a trvala několik staletí než byla dokončena. A není se čemu divit, jelikož se budoval jeden z největších paláců v Evropě. Nejvýznamnějšími donátory výstavby byli vévodové ze zámožného rodu Gonzagů. Bohužel z dochovaných zdrojů je známo, že v roce 1630 byl tento palác vyrabován rakouskými Habsburky, kteří k tomu potřebovali více než 80 kočárů aby odvezli až na 2000 uměleckých děl zdobících zdejších 200 sálů.

Zajímavost – Mantova se proslavila nejen svou architekurou, ale také jako rodiště jednoho z nejslavnějších římských básníků Vergilia, autora známé Aeneis. Dále se zmiňuje o měste Mantova Giuseppe Verdi ve své opěře Rigolett, k němuž se přidal i sám William Shekespeare se svou veleznámou hrou Romeo a Julie, ve které je Mantova místem kam je Romeo donucen utéct do vyhnanství z Verony, aby tak unikl pomstě Kapuletů.

mantova italymantova italymantova italymantova italymantova italymantova italy

VOLTERRA

Etruské opevněné město Volterra v Toskánsku se naléza asi 50 km jižně od Pisy a asi 30 km od pobřeží Ligurského moře. Charakteristickým rysem pro toto město jsou jeho strmé úzké uličky se spoustou malých dílen zpracovávajících alabastr.

volterra italy

Zdroj: holidayintuscany.it

Volterra Italy

Zdroj: discoveryouritaly.com

Z historie Volterry – První osídlení pahorku se datuje už někdy k 10.-7. století před Kristem. Později se Volterra stala jedním z 12 etruských měst, a díky těžbě rudy patřila k těm bohatším. Etruskové byli časem podmanění římany, nicméně Volterra odolávala římské expanzi nejdéle, padla v 3. století před Kristem. Díky tomu se ve Volteře nahromadilo velké bohatství, když se do ní etruskové stahovali z jiných míst.Po pádu řimské říše byla Volterra biskupským svobodným městem. Podmanili si ji až v roce 1361 Medicejové z Florencie, kteří potřebovali kamenec pro svůj textilní průmysl. (Zdroj: toskanskoitalie.cz)

Zajímavost nejen pro milovníky Twilight Sagy, ale i pro ty kteří rádi navštěvují místa, která se objevila na filmových plátnech – v částech města a především na náměstí Piazza San Giovanni se natáčela The Twilight Saga – New Moon. K článku jsem proto přiložila krátký záběr z tohoto filmu.

Volterra ItalyVolterra ItalyVolterra ItalyVolterra ItalyVolterra ItalyVolterra ItalyVolterra Italy

PISA

Slavná šikmá věž Torre Pendente se začala stavět roku 1173 a v polovině 14. století ji dokončil Tommaso Pisano. Naklánět se začala ještě dříve, než se v roce 1274 dokončilo třetí podlaží. I přes nepevné písečné podloží byla ale v roce 1350 dokončena. Dnes se odchyluje od svislice již o neuvěřitelných 5 metrů. Její horní patro je završeno zvony.

PISA ITALYPISA ITALY

Náměstí Campo dei Miracoli neboli Pole zázraků tvoří stavby, které vždy symbolizují jednu etapulidského života: Baptisterium představuje zrození,šikmá věž značí dosažení rozumu, katedrála je symbolem svatosti a zdraví a hřbitov Camposantozastupuje smrt.

PISA ITALYPISA ITALY

Katedrála zasvěcená Panně Marii Assuntě v centru náměstí je vrcholným dílem románské pisánské architektury. Budovu ve tvaru latinského kříže zdobí pruhy bílého a šedého mramoru. V 11. století začal s její výstavbou architekt Buscheto a roku 1118 ji vysvětil papež Gelasio II. V následujících staletích byla rozšiřována a po požáru v 16. a v 19. století se dočkala přestavby. Vchodové bronzové dveře Portale di San Ranieri (vedoucí do jižní části příčné lodi katedrály) byly vytvořeny ve 12. století architektem Bonnanem Pisano a zdobí je nádherné biblické výjevy. V interiéru se nacházejí další vzácná umělecká díla.

PISA ITALYPISA ITALY

PISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALY

Výstavba hřbitova Camposanto (Posvátné pole) na severní straně náměstí začala ve 13. století a dokončena byla o století později. Mramorové arkády této dlouhé obdélníkové budovy obepínají půdu údajně přivezenou ze Svaté země. Bohatí obyvatelé Pisy měli prý pouze zde možnost nechat se pochovat do posvátné půdy. Jsou zde zachovány vzácné římské sarkofágy, staré náhrobky a hrobky vlivných pisánských rodin. Při bombardování za 2. světové války byly zcela zničeny slavné fresky, z nichž se dochovaly jen zbytky výjevů z cyklu Triumf smrti. Hřbitov Camposanto bývá často označován za nejkrásnější hřbitov na světě.

PISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALY

Románské mramorové baptisterium z 12. století je největší na území Itálie (jeho průměr je 30,5 metru). Tři patra románských oblouků různých tvarů jsou zakončena gotickými věžičkami a kopulí, která je vysoká 54,5 metru. V interiéru se nachází mramorová kazatelna od Nicola Pisana, kterou zdobí reliéfy znázorňující Narození Páně,Ukřižování a další výjevy z Bible.

PISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALYPISA ITALY

– Pisa, zdroj textu: toskanskoitalie.cz

Follow:

Leave a Reply