Turistická stezka Tetín | Středočeský kraj

Pohled do údolí řeky Berounky

Foto zdroj: Ivan Anderle, itras.cz

Tip na víkend: Obec Tetín, zřícenina stejnozvaného hradu a výhledy na řeku Berounku. To byla cílová destinace naší nedávné víkendové toulky.

Náš víkendový trip jsme odstartovali tentokrát z návsi Tetín, odkud jsme se vydali prozkoumat pozůstatky zříceniny tamního hradu zvaného Tetín. Hrad je volně přístupný ze všech stran a nachází se na samém vrcholku skály nad řekou Berounkou, odkud je nádherný výhled do údolí řeky a na vápencové skály. K tomuto místu se traduje řada pověstí i tajemství. Ještě aby ne, když Tetín je svázaný s pověstmi z dob nejranější české státnosti. Podle pověstí se v těchto místech nacházelo slovanské hradiště, které bylo založeno bájnou Krokovou dcerou Tetou. Později zde obývala první česká kněžna Ludmila, babička knížete Václava, která byla prohlášena za svatou patronku země české. Avšak dne 15. září 921 byla na Tetíně za ne zcela jasných okolností zavražděna. Ve 13. století koupil hrad Tetín Karel IV. a připojil jej ke karlštejnskému panství. Bohužel v roce 1422 se uskutečnil na hrad husitský nájezd husity, kteří jej i vypálili, od té doby toto místo chátrá a zůstává jen zříceninou. Toť ve zkratce o hradě Tetín.

anderle-ivan-karlstejn

Foto zdroj: Ivan Anderle, itras.cz

Poté co jsme si hrad prolezli křížem krážem, vyrazili jsme po modré značce přes vyvěračku Koda a pokračovali po žluté do Srbska. Tam jsme si dali oběd v malé hospůdce a pokračovali k Bubovickým vodopádům. Od nich jsme dále směřovali ke Svatému Janu pod Skalou. Na rozcestí Propadlé vody jsme odbočili na zelenou. Ta nás dovedla k údolí Loděnice, kterým jsme pokračovali opět do Srbska. Což je jediné nejbližší místo, kde můžete přejít Berounku a pokračovat proti proudu pod Tetínskými sklami zpět na Tetín. Poslední úsek není značený turistickou značkou, ale i tak je cesta pohodlná. Jen výstup od Berounky nahoru do Tetína je na konci trasy už poměrně vyčerpávající.

Hrad Tetín

Foto zdroj: turistik.cz

INFO K TRASE

Okruh Tetin

Trasa je dlouhá cca 19 km.


Podrobnou interaktivní mapu, včetně itineráře celé TRASY naleznete na tomto odkazu >> ZDE <<


Follow:

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.